www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
یکشنبه 3 تیر 1397
پنجشنبه 17 اسفند 1396 , 13:39
 استاندار كرمان در مراسم رونمايي از اولين محصول طرح احياي صنعت شالبافی کرمان:
صنعت در حال مرگ شالبافيِ كرمان احياء شد/شالبافی برند کرمانی‌ها
استاندار کرمان گفت: صنعت در حال مرگ شالبافي در كرمان هم اكنون احياء شده و خوشحال هستيم توانستيم مهر احياي اين صنعت را به نام دولت تدبير و اميد بزنيم.
به گزارش کرمان مجازی، "عليرضا رزم حسيني" پيش از ظهر امروز ١٧ اسفندماه در مراسم رونمايي از اولين محصول طرح احياي شال سنتي كرمان با اشاره به اولين ايده ها براي احياي صنعت شال بافي در استان كرمان اظهار كرد: دو سال گذشته و در بازديد از روستاي هوتك در ديداري با اين صنعت در حال مرگ آشنا شدم كه با پيگيري ها صورت گرفته توانستيم اولين كارگاه شال بافي را در موزه حياتي كرمان راه اندازي كنيم.
وي با اشاره به ورود شركت كرمان مجازي در اين حوزه و انجام آموزش و تحقيقات لازم در اين راستا افزود: امروز بعد از ٢ سال سماجت و ايستادگي ها توانستيم اولين محصول اين صنعت را رونمايي كنيم، ضمن آنكه در سفر معاون فناوري رييس جمهور به كرمان نيز اولين شركت دانش بنيان اين حوزه افتتاح شد.

استاندار كرمان با تاكيد بر اينكه صنعت در حال مرگ شالبافي در كرمان هم اكنون احياء شده است و بايد با همه توان در جهت تقويت اين صنعت تلاش كنيم تصريح كرد: ٥٠ درصد شغل مردم ديار كريمان در گذشته شال بافي بود به طوري كه ٣٠٠٠ دستگاه شالبافي در كرمان وجود داشت و خوشحال هستيم توانستيم مهر احياي اين صنعت را به نام دولت تدبير و اميد بزنيم.
وي با اشاره به علاقه گردشگران خارجي به صنايع دستي ايرانيان افزود: بايد به گونه اي عمل كنيم كه بتوانيم اين صنعت را در معرض ديد گردشگران خارجي قرار دهيم و در اين راستا نيازمند حضور بخش خصوصي هستيم كه علاوه بر درآمدزايي مي تواند سبب ايجاد اشتغال پايدار در استان كرمان شود.
استاندار كرمان با تاكيد بر ايجاد شبكه زنجيره توليد و فروش اين محصول در استان خاطرنشان كرد: بازار تضمين شده سبب بازگشت به دوران طلايي اين محصول خواهد شد ضمن آنكه بايد اين محصول را ثبت ملي كرده تا شال بافي به عنوان يك برند براي استان كرمان تبديل شود.
وی با تاكيد بر برندسازي اين محصول افزود: طبق قول سازمان فني و حرفه اي كرمان تا پايان فروردين سال ٩٧ ساختمان و كارگاه مستقل اين صنعت افتتاح خواهد شد، ضمن آنكه سازمان تامين اجتماعي استان نيز با قول حل مشكل بيمه شال بافان تعهد كرد ١٠٠ كارگاه پنج نفره شال بافي را تحت پوشش بيمه قرار دهند.
رزم حسینی با اشاره به مورد توجه قرار گرفتن شال بافی در حوزه شرکت های دانش بنیان، تصریح کرد: در حال حاضر و با تولیداتی که صورت گرفته، به کیفیت روز نخست برگشتیم و طراحی جدید و مواد اولیه در دسترس است و امیدواریم با پیگیری های بیشتر بتوانیم سال آینده اعلام کنیم که به طور کامل صنعت شال بافی کرمان که زمانی بیشترین صادرات از این استان را داشته و در کشورهای خارجی برای پادشاهان استفاده می شده، رونق و بازار خود را پیدا کرده است.
استاندار کرمان گفت: صنعت شال بافی ارزش دارد که وقت بیشتری برای آن گذاشته و با سرمایه گذاری در تولید، بازار خود را پیدا کند و برای احیاء این صنعت، ارائه آموزش رایگان را انجام می دهیم.
وی افزود: اتاق بازرگنی استان که معین اقتصادی جیرفت و عنبرآباد است، متعهد شده 10 کارگاه شال بافی در جیرفت و عنبرآباد راه اندازی کند و این مهم نشان می دهد اگر پشتیبانی همگان از جمله دولت و بخش غیردولتی باشد، می توانیم صنعت هایی که در گذشته برای مردم درآمد داشته و زندگی آنان را اداره می کرده، مجددا فعال کنیم و مردم به روزگار طلایی خود افتخار می کنند و از سوی دیگر صنایع دستی ایران مورد اقبال گردشگران خارجی است.
رزم حسینی اظهار کرد: می توانیم به شرایط کار و تولید مردم در گذشته برگردیم که یارانه نمی گرفتند و درآمد پایداری داشته باشند.
Copyright © 2017. All right reserved